Конспекти занять - І.М.ГРИНЬКО

Гра привітання "Сонечко прокидалося"
Хід гри
Діти стоять у колі, вихователь читає вірш та показує рухи. Діти повторюють.
Спало сонечко у річці,
(Присіли, ручки під щічками, роблять вигляд, що сплять.)
Ранком вмилось у водичці,
(Встають та імітують рухи вмивання.)
Хмарочками утиралось,
(Гладять себе по щічках, потім "витирають ручки")
Травам, квітам посміхалось.
(Повертаються та посміхаються сусідові.)
Сонечко, сонечко,
Здрастуй, любе сонечко!
(Піднімають руки вгору і вітаються - махають руками.)
Після цього вихователь показує м'яку іграшку Сонечко. Воно "підходить" до кожної дитини та "гладить" її по щічках.
Вихователь: Діти, до нас завітало Сонечко, таке ласкаве та привітне. Але в нього сталася біда. Усі його дітки загубилися. Давайте допоможемо зібрати їх.
Дидактична гра "Збери сонечко"
Оздоровча хвилинка "Хмарка закрила сонечко"
Вихователь. Діти, Хмаринки закрили Сонечко. Ось-ось піде дощик.
Крапля - раз! Крапля - два!
(Пальцем стукають об долоньку.)
Крап, крап, крап, крап.
(Оплески з паузами.)
Почали накрапати, Крапля краплю доганяти! Крап-крап, крап-крап, крап-крап. (Оплески без пауз.)
Заняття "Веселий сніговичок"
Мета: закріплювати поняття "гарячий", "теплий", "холодний"; розвивати дрібну моторику, пізнавальну активність, окомір; привчати до дослідницької діяльності.
Обладнання: іграшковий сніговичок, санчата, миска зі снігом, свічка, порожня склянка, ложка, сніжки.
Хід заняття
Перед заняттям вихователь ставить у непомітному місці сани і Сніговика, накриває їх білою тканиною - це буде намет.
Вихователь:
Ой, летить сніжок, летить,
Заміта дороги!
Ходять діти по снігу -
Загрузають ноги.
- Погляньте у віконце: скільки там снігу натрусило! Давайте наліпимо сніжки.
Пальчикова гімнастика "Сніжок"
Раз, два, три, чотири -
(рахують пальчики, починаючи з великого)
Ми сніжок зліпили.
("Ліплять" - змінюють положення долоньок.)
Він кругленький і гладенький,
(показують коло, гладять свої долоньки)
Але зовсім не смачненький.
(Погрожують пальчиком.)
Раз - підкинем,
(дивляться вгору)
Два - підкинем,
(підкидають уявний сніжок)
Три - спіймаєм
(присідають)
І зламаєм.
(Тупотять ніжками.)
Вихователь: Ох і багато снігу натрусило! Ось і в нас з'явилися замети.
Вихователь вказує на "замет у групі".
- Ой, хтось кричить. Давайте подивимось.
Вихователь робить вигляд, що розмітає сніговий замет.
- Та це ж Сніговичок! Він катався на санчатах, і його засипало снігом.
Ліпить хтось сніговика,
В нього ніс - морквина,
Замість шапки - баняка,
Очі - картоплини.
Сніговик. Діти, а ви знаєте, чого я найбільше боюсь? (Відповіді дітей.)
- Я боюся вогню, тому що зроблений зі снігу.
Динамічна хвилинка "Сніжки" Дослід "Водичка від Сніговичка"Вправа "Подарунок для Сніговика"
Заняття "Різнокольорові кубики"
Мета: вчити дітей виділяти подібність та відмінність предметів за кольором та розміром; розвивати кмітливість; виховувати інтерес до заняття.
Хід заняття
Вихователь пропонує дітям пограти.
Розігрування потішки "Печу, печу хлібчик".
Печу, печу хлібчик
Дітям на обідчик:
Меншому - менший,
Старшому - більший, -
Шість у піч, шість у піч!
На столі у вихователя розміщені один великий та кілька маленьких кубиків червоного кольору.
Вихователь. що в мене знаходиться на столі?
Діти. Кубики.
Вихователь. Якого вони кольору?
Діти. Червоного.
Вихователь. Якого вони розміру?
Діти. Великі і маленькі
Вихователь. Скільки їх усього?
Діти. Багато.
Вихователь. Як ви вважаєте, який кубик зайвий і чому?
Діти. Великий, бо він один, а інші маленькі.
Гра - вправа "Що зайве?
Дидактична вправа "Розглянь, порівняй та розфарбуй"
Заняття "Вийшли гусочки гуляти"
Мета: вчити дітей чергувати предмети за кольором, обираючи три кольори з п'яти запропонованих; закріплювати знання про свійських тварин; розвивати увагу, зосередженість; виховувати інтерес до заняття.
Хід заняття
На початку заняття діти розглядають подвір'я зі свійськими тваринами та птахами, називають їх.
Вихователь пропонує малюкам згадати пісеньку.
Каже собачка: "Гав - гав- гав!",
А поросятко: "Хрю - хрю - хрю!",
А кошенятко: "Мяв - мяв -мяв!",
Ну а корова: "Му - у - у!",
Свариться гуска: "Га - га - га!",
Що в калюжі гусеня.
Приспів:
Кожна тваринка у світі знає
Свої слова.
Кожна істота щодня співає,
Як навчилась вона.
- Діти, а давайте-но пограємо з гусенятами. Покажіть, де вони.
Діти знаходять гусака та гусенят.
Дидактичні ігри та посібники
Провідною діяльністю дітей дошкільного віку є гра. Дидактичні ігри та вправи мають значення і для естетичного виховання маленьких дітей.
Підбір і оформлення дидактичного матеріалу, іграшок, картинок повинні служити цілями виховання доброго смаку, любові до прекрасного. Зміст деяких ігор і вправи прямо спрямовано на виконання завдань художнього виховання: слухання казок, потішок, віршів, музики і т.д.
Дидактичні ігри доцільно використовувати під час навчання дітей математики, мовлення, ознайомлення їх із довкіллям, а також для розвитку чуттєвої сфери, сенсорної культури дошкільнят.
Під час проведення дидактичних ігор педагог ставить дітям певну ігрову ситуацію, використовує різноманітні ігрові прийоми та компоненти: загадки, запитання, пояснення, вказівки тощо. Таким чином, дидактична гра не тільки передає дитині ті чи інші знання і формує певне уявлення про оточуюче середовище, але й навчає дошкільника гратися, спілкуватися, робити власні висновки, урізноманітнювати свої дії, виконуючи поставлене перед ним конкретне ігрове завдання.
При проведенні дидактичних ігор та вправ вихователю треба пам'ятати, що не можна втомлювати дітей, завжди необхідно стежити за правильною позою дитини, не можна водити дітей для спостережень в такі місця, де їм може загрожувати якась небезпека. Дуже важливо пам'ятати що дидактичні ігри та вправи повинні створювати у дітей гарний настрій, викликати радість: дитина радіє тому, що дізнався щось нове, радіє всьому досягнутому, вмінню вимовити слово, щось зробити, добитися результату, радіє першими спільними з іншими дітьми дій і переживань. Ця радість є запорукою успішного розвитку на шаблі раннього віку і має велике значення для подальшого виховання.
Дидактична гра "Маленькі і великі м'ячі"
Мета: закріпити в дітей поняття "великий", "маленький", вчити визначати розташування предмета на малюнку; вправляти дітей у виконанні рухів під словесну вказівку дорослого; розвивати увагу, виховувати дисциплінованість.
Обладнання: Великі і маленькі м'ячі.
Дидактична гра "Знайди свою пірамідку"
Мета: вчити дітей установлювати зв'язок між кольоровими відтінками та їх назвами; розвивати цілеспрямовану увагу; сприяти налагодженню дружніх відносин; виховувати почуття доброзичливого партнерства.
Обладнання: пірамідки з однаковими за кольором кільцями та дві пірамідки з кільцями основних кольорів, коробка з низькими бортиками.
Дидактична гра "Прапорці"
Мета: навчити порівнювати предмети за кольором, установлювати їх подібність та відмінність; розвивати увагу, зосередженість; виховувати вміння поводитися в колективі.
Обладнання: прапорці чотирьох основних кольорів: червоного, синього, жовтого, зеленого (на кожну дитину).
Дидактична гра "Літаки на аеродромі"
Мета: учити дітей вибирати предмети двох заданих кольорів із чотирьох даних, закріпити вміння групувати предмети за кольорами, знайомити з послідовністю розміщення кольорових тонів і спектрів.
Обладнання: літачки різних кольорів.
Дидактична гра Послухай і скажи, знайди і покажи.
Мета: учити дітей порівнювати візуальні та інші особливості заданих природних об'єктів; розвивати зорове й тактильне сприйняття; виховувати естетичні відчуття.
Обладнання: букет садових осінніх квітів (чорнобривці, жоржини, айстри)
Сенсорні
ігри
Порівняймо пісочок!
Мета: формувати в дітей про особливості та якості, які відрізняють сухий піщаний грунт від вологого; розвивати й тактильне сприйняття; виховувати спостережливість під час досліджень об'єктів неживої природи.
Обладнання: дві миски (одна - сухим піском, інша - з вологим); два іграшкових відерця.
Дидактична
гра "Яблука на дереві"
Мета: вчити розкладати готові форми у визначених місцях, визначаючи предмети за розміром; розвивати мислення, увагу, спостережливість; виховувати естетичний смак.
Обладнання: макет дерева, силуети яблук різного розміру.
Дидактична гра "Сховай мишку"
Мета: вчити співвідносити предмети за кольором, розташовувати фігури за зразком; розвивати логічне мислення, рухову активність, увагу; виховувати доброзичливість.
Обладнання: за кількістю дітей - іграшкові мишенята, різних кольорів - червоні, зелені, жовті та сині, картонні заготовки мишенят.
Дидактична гра "Хто перший ?"
Мета: вчити дітей збирати пірамідку з чотирьох-п'яти кілець однакового кольору, які послідовно зменшуються в розмірі; розвивати дрібну моторику, увагу під час добирання предметів у порядку їх зменшення, розвивати вміння розрізняти предмети за їх властивостями (твердий - м'який, гладенький - пухнастий), розвивати мовленнєві навички; виховувати посидючість.
Обладнання: однокольорова пірамідка з п'яти кілець для кожної дитини.
Дидактична
гра "Кольорова хатка"
Мета: учити розрізнювати кольори і запам'ятовувати їх; удосконалювати зорову увагу і сприйняття; виховувати вміння зосереджуватися.
Обладнання: геометричні фігурки - картонні квадрати та трикутник, різного кольору й розміру.